В новото културно пространство в Свищов, наречено Хъб за идеи и култура, ще се състои седмица, посветена на фотографията. Зад проявата стоят организаторите на фестивал „Реката“ в града, като седмицата на фотографията е част от тазгодишната програма на фестивала.
Разказ за Виетнам - страната, далече на изток и после малко на юг, представя във фотоизложба във Варна младата виетнамистка Даяна Иванова, която е преподавател в една от университетските специалности у нас, изучаващи този регион.
Тя посочи, че първото й посещение в азиатската държава е било през 2016 г. Две години по-късно започва магистратура там, като изучава езика, културата, историята и традициите на страната. Така постепенно натрупва и материал за фотопроекта си, който да представи в родната България.
Виетнамското общество все още е по-патриархално от нашето, въпреки че глобализмът му оказва влияние, посочи Иванова.
По думите й хората в тази страна успяват да съчетават модерното с традиционното, избирайки по какъв път да вървят, като се учат от историята си. Има какво да научим от виетнамците, да осъзнаем мъдростта на хората от Изтока
Градският Духов оркестър на Ямбол изнесе тази вечер концерт, посветен на първия международен джаз фестивал в България, състоял се в града преди 50 години.
В зрителната общинска зала прозвучаха едни от вечните музикални класики, на които публиката отвърна с нестихващи аплодисменти.
"Благодаря ви! Всичко, което правим, без вас няма смисъл!", обърна се към хората в залата диригентът Васил Шейтанов.
Маестро Шейтанов и музикантите от Духовия оркестър поднесоха подбрана компилация от рядко изпълнявани аранжименти на емблематични произведения – "Един американец в Париж" от Джордж Гершуин, "В настроение" от Глен Милър, избрани моменти от "Исус Христос суперзвезда" от Андрю Лойд Уебър, "Бохемска рапсодия" на Фреди Меркюри, интерпретации на творби на Карлос Сантана и хитове на "АББА".
По време на концерта бе припомнена историята на първия международен
Петото издание на Регионално изложение „Земята - рай за всички“ започва на 11 октомври в Архитектурно-етнографски музей на открито „Старият Добрич”, съобщават от пресцентъра на Община Добрич.
В събитието ще вземат участие читалища, детски градини, училища и клубове от града. В концертна програма ще бъде представена културата на различни етнически групи.
Посетителите ще могат да открият щандове с ръчно изработени сувенири, рисунки, тематични изделия „От раклата на баба“ и други.
Събитието е организирано от Народно читалище „Романо дром – 2002”.
Фотографска изложба показва „Старите квартали на София“.
Експозицията е част от цикъла „Невидима София“ и ще бъде открита на 17 октомври в столичен хотел. Фотографиите ще останат там до 31 октомври, а от 14 до 27 ноември може да бъдат разгледани в столичен мол, съобщават организаторите от „Програмата“.
„Старите квартали на София“ е продължение на изложбите, посветени на архитектурното наследство на столицата, изчезналите кина на София и незабравените читалища.
„Това е една визуална ода към тези части на града, които остават извън светлината на прожекторите, но носят в себе си духа на отминали времена и атмосфера, която вече е трудно откриваема“, казват от екипа.
Те отбелязват, че в проекта се хвърля светлина върху старите квартали на града, където са се запазили контрастите между ръждясалите ог
Между станалата картина и нестаналата крачката е само една и трябва да я усети човек - кога е направена тази крачка. Това казва художникът Симеон Спиридонов през 1996 година в документалния филм на БНТ „Следа към себе си“.
РОДЪТ
Художникът е роден на 20 август 1944 г. в Севлиево, където са евакуирани родителите му по време на Втората световна война. Правнук е на видния възрожденец Христо Спиридонов - първи кмет на Севлиево след Освобождението, депутат във Великото Народно събрание. Главната улица на град Севлиево носи името на Христо Спиридонов.
Симеон Спиридонов е внук на подполковник Григор Спиридонов, загинал геройски при Разлог през 1912 г. по време на Междусъюзническата война. Главната улица на града носи неговото име. Баща му Димитър Спиридонов е икономист, осъден от Народния съд.
ПЪРВИТЕ
До 11 август всеки ден ще има различни прояви под надслов "Фотографията отблизо".
Днес фотографът Свилен Начев, съосновател на фотографския образователен проект Street Photo Lab и член на международния фотографски колектив Full Frontal Flash, показа първата снимка в историята на фотографията, направена от френския изобретател Жозеф Ниепс през 1826 г. Той разказа какви са причините за създаването на фотографията и посочи, че за разлика от снимката, рисунката не може да бъде действителност, тя е някакъв тип интерпретация. Фотографията е нужна, за да има абсолютна достоверност. При нея образът е точно такъв, какъвто го виждаме, каза Свилен Начев.
Присъстващите любители на фотографията научиха историята зад първата снимка на човек, за снимки от първата фотокнига, наречена “Моливът на Природата”, както и за различните перспективи и креативния процес в работата на основателите на фотографията.
Младият фотограф Свилен Начев постави практическа задача, в която участниците в срещите ще имат възможност да подредят изложба със свои авторски снимки, заснети по време на различните прояви през седмицата. В последния ден ще бъде направен подбор на снимките и изложбата ще остане в новото културно пространство на града.
В следващите няколко дни в рамките на събитието „Фотографията отблизо" предстоят прожекции на филми за фотографията, фотоизложби, беседи, сесии за въпроси и отговори с професионалисти. В неделя ще се проведе работилница по цианотипия - стар фотографски процес.
Виждал съм доста груби неща в живота си, за съжаление, това казва Джон Малкович в отговор на въпрос дали след това, което се случи на премиерата на „Оръжията и човекът“ в Народния театър е загубил част от вярата си в доброто и в човека.
„Тъжно е, но мисля, че това е една много забавна и чаровна пиеса, с много богати и интересни български герои. Така че това ме натъжава. Това е жалко. Още през лятото ми казаха, че това може да е спорно представление. Тогава казах на театъра: „Слушайте, тази година вероятно няма да мога да направя друга пиеса, защото е твърде късно да избера нещо и да го подготвя. Но, разбира се, че ще се радвам да го направя, ако искате да продължим и такова е решението на Народния театър, което аз уважавам. И съм много щастлив, че го направих. Мисля, че ако публика дойде и гледа,
Американската певица Сабрина Карпентър оглави британската класация за албуми с Short n’ Sweet, съобщи на сайта си официалната компания, която следи продажбите и съставя чартовете.
Изпълнителката заема челните три места в британската класация за сингли с песни си Taste, Please Please Please и Espresso. Това я прави първата изпълнителка, която едновременно е на върха в подреждането във Великобритания за албум и за сингъл.
Второ място в британската класация за албуми заема ирландската пост пънк група „Фонтейнс Ди Си“ с продукцията си Romance.
Британската група „Оейзис“, която обяви своето завръщане миналата седмица, се позиционира на следващите три места. На трето място се класира албумът им от 2010 година - Time Flies... 1994–2009, на четвърто място е (What`s the Stor
Русенската опера ще представи "Трубадур" - от Верди, утре вечер в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова.
Диригент ще бъде маестра Вилиана Вълчева.
"Трубадур" е може би най-голямото пиршество за певци, създавано някога в историята на операта. Всяка от главните роли се е превърнала в емблема за съответния глас", казва Вълчева. Диригент на хора ще бъде Стелияна Димитрова-Хернани. Режисурата е на Асен Шопов, а художник е Иван Савов.
В ролята на граф Ди Луна ще се представи баритонът Александър Крунев, а като Леонора на сцената ще му партнира Владислава Гарвалова. В Азучена ще се превъплъти Андреана Николова, Манрико ще бъде Борис Луков, а Ферандо - Момчил Миланов. В спектакъла участват хор и оркестър на Русенската опера.
Кратко съдържание:
Първо действие – „
С „Х“ откриват сезона на премиерите в Yalta Art Room.
Първите представления са на 29 и 30 септември, съобщават от сцената на независимото пространство за театър.
Спектакълът е по авторски текстове с цитати от Омар Хайям.
Васил Дуев-Тайг е в главната и единствена роля. Режисьор е Боян Крачолов. Включени са и авторски мисли на двамата артисти. Жанрът е сатира, разказват от екипа.
„Нека наречем „Х“ точката, в която се пресичат публичният ни образ – онзи, който конструираме за пред хората, който изрича и преповтаря всеизвестни констатации, който винаги върви леко прегърбен, поради невъзможността си да изрече това, което наистина мисли – и личният ни, никому непоказан такъв, чийто глас не можем да запушим, когато останем сами. Н
Европейско турне на Тил Линдеман – Meine Welt („Моят свят“), минава през София, на 8 декември 2025 г., съобщават организаторите от Fest Team. Събитието е зала „Арена 8888 София“.
По думите им зрелищното мултимедийно преживяване е с възрастово ограничение 18+, а феновете могат да очакват впечатляваща сценография и изцяло нова продукция.
Европейската обиколка включва също така Лайпциг, Франкфурт, Амстердам, Лондон и други градове.
След успеха на соловото си европейско турне през 2023 г., Тил Линдеман иска да надмине всички очаквания през есента на 2025 г. Лидерът на Rammstein е известен със своето радикално, безкомпромисно и неповторимо изкуство, обожавано от милиони фенове по света и неслучайно турнето е наречено „Моят свят“. То ста
Тази година в програмата на фестивала бяха включени приложна работилница за учители и творческа работилница за деца, вдъхновени от Монтесори педагогиката.